Ulpa.com.pl

KONTAKT

napisz

info@ulpa.com.pl

Maty antystatyczne ESD

MATY ANTYSTATYCZNE ESD to powierzchnie robocze i maty podłogowe chroniące pracowników przed wstrząsami spowodowanymi elektrycznością statyczną oraz zabezpieczające blat stołu i wrażliwe urządzenia elektryczne znajdujące się na nim przed uszkodzeniem.

Maty antystatyczne ESD

Elektryczność statyczna jest wszędzie. W wielu obiektach ludzie są jednym z głównych generatorów elektryczności statycznej. Prosta czynność chodzenia lub nawet siedzenia na wybranych powierzchniach może generować kilka tysięcy woltów na ciele człowieka szczególnie w zimie, gdy powietrze staje się bardziej suche.

Nagromadzenie statyczne jest zwykle niezauważalne dopóki nie zostanie rozładowane – zjawisko znane pod pojęciem wyładowania elektrostatycznego (ESD – Electro-Static Discharge). Podobnie jak piorun, elektryczność statyczna nieustannie się buduje i szuka najkrótszej drogi do ziemi. Po nastąpieniu wyładowania pracownik może odczuwać skrajny wstrząs. Jeśli wyładowanie było odczuwalne, prawdopodobnie było to ponad 2000 V. Jeśli rozładowanie było słyszalne, mogło wynosić między 3000 – 5000 V. A jeśli podczas jego wystąpienia pojawiła się niebieska iskierka, wstrząs najprawdopodobniej był większy niż 10 000 V.

Maty antystatyczne – kontrole

W przypadku niewłaściwej kontroli, wyładowania statyczne mogą powodować nieprzyjemne wstrząsy dla pracowników, a także niewidoczne uszkodzenia podzespołów elektrycznych urządzeń wrażliwych na ładunki elektrostatyczne. Wyładowanie statyczne może spowodować zwykle niewidoczne uszkodzenie sprzętu elektronicznego lub częściowe uszkodzenie lub osłabienie elementu powodujące późniejsze uszkodzenie. Zapobieganie statycznym nagromadzeniom stało się zatem priorytetem dla projektantów budynków, zarządców obiektów i liderów produkcji.

Coraz więcej branż jest podatnych na zakłócenia ze względu na zwiększone wykorzystanie technologii. Komputery są obecnie prawie we wszystkim. Od tosterów po telewizory, od producentów, poprzez logistykę, aż po centra obsługi telefonicznej – prawie każda branża ma skłonność do gromadzenia się statycznych ładunków i występowania wstrząsów w wyniku wyładowań.

W związku z powyższym rośnie popyt na rozwiązania antystatyczne dla zastosowań w środowiskach przemysłowych i handlowych.

Wśród nich za najbardziej skuteczne środki zapobiegające problemom z ESD uznaje posadzki rozpraszające ładunki elektrostatyczne. Dodatkowo stwierdzono, iż gumowe antystatyczne wykładziny podłogowe to najskuteczniejsze zabezpieczenie przed elektrycznością statyczną dla wszystkich zastosowań i jedyne, które działa bez względu na typ noszonego obuwia.

Typoszereg mat antystatycznych obejmuje maty od rozpraszających do przewodzących (zgodnie z wymaganiami IEC 61340-4-14).

Maty rozpraszające posiadają rezystancję w zakresie 10⁶ – 10⁹ Ω. Ładunki odprowadzane są do ziemi wolniej i w sposób bardziej kontrolowany niż w przypadku materiałów przewodzących. W celu osiągnięcia zabezpieczenia obszaru pracy zgodnego z normą IEC 61340-5-1 lub ANSI EOS/ESD 6.1, wszystkie przewodniki w środowisku pracy w tym personel, muszą zostać uziemione do tego samego punktu uziemienia, tworząc równowagę pomiędzy wszystkimi elementami a personelem.

Maty antystatyczne rozpraszające

Maty antystatyczne ESD na blaty robocze wykonane są z pianki lub gumy winylowej i dostarczane w standardowych rozmiarach lub długościach na zamówienie

Natomiast ergonomiczne podłogi antystatyczne ESD o różnych grubościach i powierzchniach mogą być wykończone spadem ze wszystkich stron, co minimalizuje ryzyko potknięć. Występują w wymiarach standardowych, pełnych rolkach i długościach na zamówienie.

Wraz z matami oferujemy także pełną gamę akcesoriów antystatycznych, w tym przewody uziemiające, opaski na nadgarstek, uziemienie na pięty i środek czyszczących do mat antystatycznych.

Maty antystatyczne

Akcesoria antystatyczne

Oferujemy maty podłogowe antystatyczne ESD: Skywalker PUR ESD, Skystep ESD, Diamond Stat oraz maty na blaty robocze: Anti-Stat POP, Rib’n’Roll ESD.

Maty antystatyczne