Odkurzacze budowlane
Wyświetlanie wszystkich wyników: 4
- Model
- Pojemność zbiornika
[L] - Podciśnienie
[mbar] - Przepływ powietrza
[m3/h] - Moc
[W] - Zasilanie
[V] - Funkcje
- Odkurzacz budowlany VHS 40 L30 PC
- 30
- 250
- 270
- 1400
- 230
- Półautomatyczny system czyszczenia filtra
- VHS 40 L40 LC FM IC
- 42
- 250
- 270
- 1400
- 230
- Automatyczny system czyszczenia filtra
- Antystatyczny wąż
- VHS 42 L40 MC IC
- 42
- 250
- 270
- 1400
- 230
- Automatyczny system czyszczenia filtra
- Gniazdko elektryczne
- Auto On/Off dla elektronarzędzi
- Wąż antystatyczny
- IVB 965-0L SD XC
- 50
- 230
- 432
- 2800
- 230
- Dwa silniki
- Automatyczny system czyszczenia filtra
- Zbiornik INOX na kółeczkach
Jaki odkurzacz budowlany wybrać ? Czym kierować się przy wyborze urządzenia, którym jest odkurzacz przemysłowy do prac budowlanych ?
Są to najczęstsze pytania, które zadają sobie nasi klienci poszukujący właściwego narzędzia wspomagającego prace oraz utrzymanie czystości na budowie. Zadaniami, do których firma usługowa wykonująca działalność remontową oraz budowlaną może potrzebować odkurzacz przemysłowy do gładzi z otrząsaczem pyłu zaliczamy:
- współpracę z elektronarzędziami takimi, jak szlifierka, wiertarka czy piła generujące duże ilości higroskopijnego pyłu i większego odpadu, gdzie niezbędny będzie odkurzacz przemysłowy z otrząsaczem,
- utrzymanie czystości w trakcie i po wykonanych pracach, pozbycie się pyłu, elementów drewnianych oraz gruzu, a tym samym przygotowanie powierzchni do oddania inwestorowi.
Odkurzacz do gładzi a system filtracji
Największy problem, jaki wskazują klienci przy użyciu niewłaściwie dobranych urządzeń jakimi są odkurzacze budowlane, stanowi system filtracji. W uniwersalnych jednostkach odsysających do zbierania na sucho – mokro mamy do czynienia ze stożkowymi filtrami siatkowymi lub flizelinowymi, które nie nadają się do filtrowania higroskopijego pyłu np. gipsowego, a jedynie standardowych zabrudzeń takich, jak piasek, niewielka ilość kurzu, wiórów, rozlanej wody czy błota. Przy większym odpadzie filtr siatkowy jest w stanie go zatrzymać i zapobiec przedostaniu się zabrudzeń do silnika, co mogłoby spowodować uszkodzenie turbiny ssącej. Odkurzacz do pyłu gipsowego bez odpowiedniego systemu filtracji stanie się powodem takich niedogodności podczas pracy, jak:
- zatkanie filtra, a co za tym idzie spadek siły ssania i konieczność ciągłego zatrzymywania pracy celem wyczyszczenia go z pyłu
- uszkodzenie silnika odkurzacza w wyniku przedostawania się przez filtr i osiadania na nim pyłu
- wydmuchiwanie części zebranego pyłu wraz z powietrzem wylotowym na zewnątrz
Dlatego też odkurzacz przemysłowy do pyłu gipsowego powinien być wyposażony w filtr powietrza klasy M, który jest w stanie zatrzymać ponad 99,9% pyłu o rozmiarze cząsteczki poniżej 2 mikronów. Dodatkowo filtry te są produkowane z włókniny Nano ze specjalnie wytłaczaną strukturą powierzchni, która zapobiega głębokiemu wnikaniu zanieczyszczeń i spadku filtracji. Jest to warunek konieczny zabezpieczenia silnika przed przedostawaniem się do niego bardzo drobnego pyłu oraz wydmuchiwaniem go z powrotem do pomieszczenia.
Odkurzacz przemysłowy z otrząsaczem w budownictwie
Drugim ważnym aspektem przy zbieraniu pyłów budowlanych jest wbudowany system czyszczenia filtra, nazywany inaczej systemem otrząsania filtra.
Możemy wyróżnić 2 rodzaje otrząsaczy filtra:
- system półautomatyczny (np. w odkurzaczch Nilfisk nazywany Push&Clean) – uruchamiany przez użytkownika poprzez zatkanie końcówki ssącej i wciśnięcie przycisku czyszczenia. Wówczas powietrze przechodzi przez filtr w odwrotnym kierunku i powoduje wydmuchanie z niego pyłu. Odkurzacz do gładzi z otrząsaczem półautomatycznym sprawdzi się tylko w przypadku, gdy wykonywane prace są bardzo sporadyczne, krótkotrwałe i użytkownik pamięta o wykonywaniu opisanej powyżej czynności czyszczenia filtra. Często w takiej sytuacji zalecane jest dodatkowo użycie worków filtrujących lub tzw. pre filtra (osłony filtrującej),
- automatyczny system otrząsania filtra (XtremeClean, JetClean, InfiniClean) – to funkcja, którą powinien posiadać każdy odkurzacz do gładzi wykorzystywany do cięższych prac w budownictwie. Jest to rozwiązanie w pełni automatyczne, które powoduje efektywne czyszczenie filtra co 15 lub 30 sekund bez wpływu na pracę silnika i poziom siły ssania. Nie ma tu zatem konieczności przerywania pracy, aby oczyścić filtr oraz stosowania dodatkowych systemów filtracji. Odkurzacz przemysłowy z automatycznym otrząsaczem to większe koszty zakupu w stosunku do modeli bez opcji czyszczenia filtra, jednak duża oszczędność kosztów esploatacji w przyszłości oraz trwałość sprzętu przez długie lata.
Prace budowalne w pomieszczeniach zapylonych
Poza wyborem właściwego systemu filtracji, jaki powinny posiadać odkurzacze przemysłowe do gładzi oraz innych pyłów budowlanych ważna jest także ochrona samego odkurzacza przed pyłem znajdującym się w pomieszczeniu. Czasami mamy do czynienia z warunkami, gdzie prace polegające np. na szlifowaniu ścian czy posadzek mogą spowodować wysoki poziom zapylenia przestrzeni zamkniętej, w której są wykonywane. Wówczas pył unoszący się w powietrzu, może zostać „zaciągnięty” wraz z powietrzem chłodzącym silnik odkurzacza do jego wnętrza. W takiej sytuacji odkurzacz przemysłowy do gładzi z otrząsaczem pyłu powinien zostać wyposażony dodatkowo w tzw. filtr chłodzenia turbiny.
Współpraca z elektronarzędziami
Każdy odkurzacz do gładzi i ogólnych prac budowlanych powienien mieć możliwość współpracy z elektronarzędziami, a co za tym idzie, powinien być wyposażony w gniazdko elektryczne na obudowie oraz wąż wraz z adapterem do podłączenia np. szlifierki. Konieczne jest także wyposażenie w elektronikę załączania i sterowania odkurzacza przez elektronarzędznie.
Mobilność w każdej sytuacji
Jest podstawowym warunkiem wyboru, który musi spełniać odkurzacz przemysłowy z otrząsaczem dla budownictwa. W większości przypadków urządzenia te są transportowane (nie zawsze w samochodach dostawczych), przenoszone z miejsca na miejsce i wnoszone na piętra. Dlatego też niewielkie wymiary i waga jak również możliwość demontażu zbiornika i głowicy oraz wyposażenie w duże tylne koła do wjazdu po schodach (w odkurzaczach o większych gabarytach) są kluczowe.
Pojemność zbiornika i parametry
Podstawowy odkurzacz do gładzi powinien mieć zapewnione podciśnienie na poziomie min. 210-250 mbar oraz przepływ powietrza ok. 3500 l/min. Parametry te zapewnią efektywne zbieranie pyłów budowlanych za pomocą węża o średnicy D27-D40 i długości 4-7 m. Jeśli planujemy użycie dłuższych węży lub większych średnic, przepływ powietrza powinien zostać zwiększony za pomocą zastosowania w odkurzaczu 2 lub 3 silników. Podciśnienie natomiast powinno ulec podniesieniu, jeśli zbierany będzie ciężki odpad, np. gruz czy mokry piach.
Wybór pojemności zbiornika, jaką powinien posiadać odkurzacz budowlany zależeć będzie przede wszystkim od oczekiwań w stosunku do jego mobilności oraz od ilości zbieranego odpadu. Podstawowe modele o największej mobilności wyposażone są w zbiorniki 30-40 litrów, natomiast pozostałe rozwiązania mogą przyjmować pojemności od 65 litrów w górę.
Dodatkowe funkcje i wyposażenie
Przy decyzji o zakupie narzędzia jakim jest odkurzacz do pyłu gipsowego warto wziąć pod uwagę rodzaj niektórych elementów wyposażenia, które mogą być niezwykle pomocne i sprawdzić się w szczególnych warunkach. A są nimi:
- wąż ssący w wykonaniu antystatycznym – mający znaczenie przy zbieraniu pyłów, które mogą powodować gromadzenie i przeskakiwanie ładunków elektrostatycznych, a tym samym nieprzyjemne doznania u użytkowników,
- elektryczny kabel zasilający w widocznym kolorze, np. czerwonym, dzięki czemu łatwo można dostrzec, gdzie odkurzacz przemysłowy do prac budowlanych został podłączony i jak przebiega kabel na posadzce. Może to zapobiec potknięciu się o niego osób znajdujących się w pomieszczeniu oraz uszkodzeniu mechanicznemu kabla,
- możliwość zamocowania skrzynki na narzędzia i akcesoria odkurzacza lub wyposażenie w taką skrzynkę,
- odpowiednie akcesoria, które umożliwią zbieranie przez odkurzacz przemysłowy z otrząsaczem pyłu czy gruzu z posadzki, miejsc trudnodostępnych, szczelin, rur oraz powierzchni płaskich.
W naszej ofercie znajdziecie Państwo szeroką gamę urządzeń do prac remontowych oraz budowlanych, do której należy także odkurzacz do gładzi z otrząsaczem. Jesteśmy w stanie zaoferować także rozwiązania spoza standardowej listy, które skonfigurujemy i wycenimy w oparciu o szczególne wymagania Państwa środowiska pracy.
Odkurzacze przemysłowe do pyłów
Odkurzacze przemysłowe do pyłów, do których należą m.in. odkurzacze budowlane stanowią największy obszar zastosowania tego typu sprzętu. Modele takie charakteryzują się dużym naciskiem na system filtracji, a tym samym na rodzaj zastosowanego filtra klas: L, M, Hepa lub Ulpa, który powinien zostać dobrany odpowiednio do wielkości cząsteczek odsysanego pyłu. Taka filtracja ma zapobiec przedostawaniu się materiału do podzespołów odkurzacza, silnika ssącego powodując bardzo często ich usterki.
Dodatkowo odkurzacze przemysłowe do pyłów dobierane są pod względem wydajności, a mianowicie ilości odpadu jaki mogą odessać w jednostce czasu (na godzinę, w ciągu zmiany czy całego dnia). Do doraźnych prac czy okresowego sprzątania wybierane są najczęściej odkurzacze wyposażone w zbiorniki do 70L oraz o podciśnieniu 230-250 barów i wydatku powietrza na poziomie 300-450 m3/h. W przypadku potrzeby odsysania dużej ilości pyłu w systemie ciągłym, klienci wykorzystują odkurzacze przemysłowe do pyłów dużych mocy, zasilane prądem trójfazowym.
czytaj więcej
Odkurzacze budowlane – najczęściej zadawane pytania
Co to jest odkurzacz budowlany?
W odróżnieniu od odkurzaczy domowych, wykorzystywanych do prac porządkowych w pomieszczeniach mieszkalnych, profesjonalny odkurzacz budowlany to urządzenie przystosowane do pracy w warunkach przemysłowych. Oprócz prostych prac czyszczących nadaje się również do wielu innych specjalistycznych zastosowań. W zależności od własnych potrzeb możemy wyposażyć się w odkurzacz do pyłu budowlanego, gładzi, gorącego popiołu, czy odkurzacz budowlany do gipsu.
Odkurzacz budowlany bezworkowy czy z workiem?
Osoby stojące przed dylematem dotyczącym tego, jaki odkurzacz budowlany wybrać, często zastanawiają się, czy lepszym zakupem będzie model z workiem, czy bez. Jak sama nazwa wskazuje, odkurzacz bezworkowy budowlany nie wymaga montażu worka, ponieważ zanieczyszczenia trafiają bezpośrednio do specjalnego pojemnika. Podstawowa różnica pomierzy modelami bezworkowymi, a odkurzaczami z workiem polega na tym, że moc tych drugich spada wraz ze zwiększającą się ilością zanieczyszczeń trafiających do worka. Tymczasem odkurzacz budowlany bezworkowy zapewnia stałą moc i wysoką wydajność przez cały okres użytkowania.
W jaki worek filtrujący wyposażyć odkurzacz do pyłu budowlanego?
Wybierając mocny odkurzacz budowlany, należy zwrócić uwagę na wybór odpowiedniego worka filtrującego, dostosowanego zarówno do klasy pyłowej, jak i do rodzaju zbieranego zanieczyszczenia. Warto zainwestować w worki, które dzięki zjawisku samooczyszczania, zapobiegają powstawaniu skorupy filtracyjnej. Dobrym wyborem będzie również zakup worków z praktycznym zamknięciem, które umożliwiają bezpyłowe utylizowanie zanieczyszczeń oraz zwiększają stopień ochrony zdrowia.
Czy wielkość zbiornika to to samo, co pojemność robocza odkurzacza?
Częstym błędem osób, które chcą kupić odkurzacz przemysłowy do prac budowlanych, jest sugerowanie się wielkością zbiornika podawaną w litrach. W tym przypadku kluczowym parametrem, decydującym o tym, jaka ilość materiału trafi do odkurzacza, nie jest rozmiar zbiornika, ale pojemność użytkowa. To o nią należy pytać sprzedawcy, chcąc nabyć pojemny i odpowiednio wydajny odkurzacz budowlany.
Czy odkurzacze budowlane mogą być używane na zewnątrz?
Odkurzacza do prac wewnętrznych nie należy używać na zewnątrz. Podobnie błędem jest sprzątanie mokrych powierzchni, wykorzystując w tym celu odkurzacz budowlany z otrząsaczem do pyłu inny typ urządzenia do sprzątania „na sucho”. Producenci mają w swojej ofercie szeroki wybór urządzeń do prac mokrych oraz do zastosowań zewnętrznych i to właśnie na nie warto zwracać swoją uwagę.