Odkurzacze pneumatyczne
Wyświetlanie wszystkich wyników: 7
- Model
- Pojemność zbiornika
[L] - Podciśnienie
[mbar] - Przepływ powietrza
[m3/h] - Moc
[W] - Zasilanie
[V] - Funkcje
- Odkurzacz pneumatyczny RGS AD36
- 25
- 280
- 350
- Ręczny system czyszczenia filtra
- Odkurzacz pneumatyczny Nilfisk VHC110
- 37
- 325
- 119
- Ręczny system czyszczenia filtra
- Odkurzacz pneumatyczny Nilfisk VHC120
- 37
- 325
- 202
- Ręczny system czyszczenia filtra
- Odkurzacz pneumatyczny RGS AD46/60
- 65
- 280
- 400
- Ręczny system czyszczenia filtra
- Odkurzacz pneumatyczny RGS AD46/100
- 100
- 280
- 400
- Ręczny system czyszczenia filtra
- Odkurzacz pneumatyczny Nilfisk VHC200
- 100
- 380
- 335
- Ręczny system czyszczenia filtra
- Odkurzacz pneumatyczny RGS AD56
- 100
- 280
- 800
- Podwójna zwężka Venturiego
- Ręczny system czyszczenia filtra
Odkurzacze pneumatyczne, odkurzacze na sprężone powietrze
Odkurzacze pneumatyczne wykorzystujące sprężone powietrze i użytkowane są wszędzie tam, gdzie nie ma możliwości użycia zasilania elektrycznego. Albo użycie jednostek elektrycznych jest zabronione z uwagi na występowanie środowiska wybuchowego. Natomiast istnieje możliwość podłączenia odkurzacza do instalacji sprężonego powietrza.
Mają one możliwość zbierania odpadów stałych i płynnych, występują w wersji ze stali malowanej proszkowo i nierdzewnej oraz w wersji ogniotrwałej zgodnej z normami ATEX. Wersje X1-X2-X3 mogą być stosowane w strefach zagrożonych wybuchem sklasyfikowanych wewnętrznie 21 i 20: oznakowanie Ex II 2/1D.
Odkurzacz pneumatyczny – jak działa ?
Odkurzacze pneumatyczne (znane również jako odkurzacze na sprężone powietrze) działają na zasadzie zwężki Venturiego. Sprężone powietrze jest tu dostarczane przez wąż doprowadzający powietrze do zwężki, w której ciśnienie powietrza zostaje zmniejszone a prędkość przepływu zwiększona, co powoduje powstanie podciśnienia w sąsiedniej komorze. A to jednocześnie umożliwia zasysanie materiału przez wąż ssący odkurzacza.
Zalety odkurzacza pneumatycznego
Odkurzacze na sprężone powietrze oferują szereg istotnych zalet. Po pierwsze, nie mają silnika elektrycznego ani żadnych ruchomych części, dlatego też doskonale sprawdzają się w zastosowaniach wymagających dużego obciążenia (włącz-wyłącz-włącz-wyłącz), które często powoduje awarie odkurzaczy elektrycznych. Po drugie, z uwagi na brak silnika elektrycznego, eliminowane jest iskrzenie na szczotkach i nie występują żadne pola elektryczne. Po trzecie – nie wymagają niebezpiecznych przewodów elektrycznych, co jest ważną cechą w środowiskach mokrych oraz niebezpiecznych. W ostatnich latach, kiedy stale wzrasta świadomość oraz wymagania użytkowania sprzętu z certyfikatem EX w strefach zagrożenia wybuchem ATEX, wiele firm decyduje się na zakup odkurzacza pneumatycznego antywybuchowego. Po czwarte, urządzenia te mogą zapewnić większe podciśnienie niż odkurzacze elektryczne tej samej klasy. Wreszcie sprężone powietrze jest często łatwiej dostępne niż energia elektryczna w niektórych urządzeniach mobilnych i w wielu lokalizacjach zakładów produkcyjnych.
Wady odkurzacza pneumatycznego
Tak samo jak duża dostępność sprężonego powietrza w niektórych miejscach może być zaletą używania odkurzaczy pneumatycznych, tak samo brak dostępności instalacji sprężonego powietrza może stanowić barierę w użytkowaniu tego typu sprzętu. Kolejno, wytworzenie sprężonego powietrza jest relatywnie drogie w stosunku do kosztów energii elektrycznej. No i trzecią i raczej ostatnią wadą stosowania odkurzacza pneumatycznego może być mobilność urządzenia, która jest ograniczona możliwością podłączenia do instalacji sprężonego powietrza.
Odkurzacze pneumatyczne RGS i Nilfisk
Wyposażone zostały one w wysokiej jakości części i podzespoły gwarantujące bezawaryjną i długotrwałą pracę odkurzacza. Użytkowanie sprzętu zgodnie z instrukcją obsługi, regularne wykonywanie przeglądów w trakcie i po gwarancji, zapewni Państwu ograniczenie przestojów wynikających z usterek urządzenia oraz eliminację wysokich kosztów napraw.