Myjki do podłóg – Autotmaty szorująco-zbierające
Automaty szorująco-zbierające występujące także pod nazwą myjki do podłóg to urządzenia, dzięki którym posadzki twarde zarówno kamienne (płytki gresowe, ceramiczne, lastriko, terakota, beton marmur, granit) jak i elastyczne (linoleum, wykładziny winylowe, tarket) są efektywnie czyszczone na mokro z minimalnym użyciem siły ludzkiej.
ZASADA DZIAŁANIA automatu szorująco – zbierającego jest następująca: woda wraz z detergentem jest podawana na odpowiednio dobrany do rodzaju posadzki i zabrudzeń element mechaniczny (szczotkę lub pad) i kolejno rozprowadzana po podłodze. Efekt wyczyszczonej posadzki otrzymujemy dzięki mechanicznemu działaniu szczotki / pada, rozpuszczeniu zabrudzeń przez detergent oraz zebraniu (odessaniu) płynnych nieczystości do zbiornika wody brudnej.
Wyposażenie maszyny w silnik ssący, ssawę oraz dodatkowy zbiornik i dzięki temu możliwość „zabrania” ze sobą wody z zabrudzeniami stanowi przewagę, jaką posiadają automaty szorująco-zbierające nad szorowarkami jednotrczowymi, które zostały pozbawione tej funkcji.
W celu DOBORU odpowiedniego automatu szorująco–zbierającego do wymagań środowiska pracy, niezbędne jest otrzymanie od klienta informacji, na podstawie których będzie można dobrać parametry maszyny do mycia podłóg.
Dane, które potrzebujemy, aby zaproponować Państwu właściwe urządzenie to:
- rodzaj sprzątanego obiektu (magazyn logistyczny, hala produkcyjna, centrum handlowe, lokal usługowy, obiekt użyteczności publicznej). Ten aspekt będzie miał wpływ na wybór automatu szorująco – zbierającego o odpowiedniej wydajności umożliwiającej umycie posadzki w odpowiednim czasie, kolejno na dobór zasilania i funkcje urządzenia,
- wielkość powierzchni, która ma być czyszczona: całkowita – BRUTTO oraz NETTO (po odjęciu powierzchni zastawionej przez wyposażenie pomieszczenia, tj. regały wysokiego składowania, maszyny produkcyjne, palety i inne elementy stanowiące stały bądź też ruchomy element wyposażenia),
- minimalna szerokość przejazdów,
- rodzaj posadzki (będzie decydował o zastosowaniu odpowiedniej szczotki lub pada oraz detergentu),
- rodzaj zabrudzeń (także będzie miał wpływ na dobór właściwego materiału eksploatacyjnego i środka myjącego, aby zabrudzenia mogły zostać skutecznie usunięte)
- harmonogram czyszczenia posadzki w pomieszczeniu (ile razy dziennie, ile dni w tygodniu, maksymalny czas na umycie całości),
- czy w grę wchodzi automat szorująco – zbierający z zasilaniem elektrycznym (kablem) czy bateryjnym,
- budżet zaplanowany na zakup maszyny sprzątającej.
Na podstawie otrzymanego opisu środowiska pracy oraz wymagań klienta, doradca techniczny jest w stanie zaproponować jedno lub więcej rozwiązań w grupie produktowej, którą stanowią automaty szorująco – zbierające.
W ofercie automatów szorujących VIPER możemy wyróżnić:
– prowadzone przez operatora automaty szorująco-zbierające o szerokości roboczej od 31 do 86 cm, wyposażone w zbiorniki na czystą i brudną wodę o pojemnościach od 3 do 95 L. Maszyny do mycia podłóg o szerokości roboczej do 50 cm posiadają 2 opcje zasilania: kablowe oraz bateryjne, natomiast powyżej 50 cm – tylko bateryjne. Niektóre modele występują w opcji z napędem od szczotki i/lub trakcją.
Są polecane do użycia na małych i średnich powierzchniach lub na terenie obiektów wielkopowierzchniowych, ale z dużym zastawieniem, ewentualnie czyszczonych partiami. Najlepiej sprawdzają się w budynkach komercyjnych, usługowych, obiektach publicznych oraz niewielkich halach i magazynach.
– samojezdne automaty szorująco-zbierające z operatorem, to maszyny do mycia podłóg dedykowane dla średnich i dużych powierzchni – od ok. 2 000 m2. Mniejsze obiekty mogą być także sprzątane tego typu maszynami czyszczącymi, jednak ich zastawienie powinno być niewielkie z uwagi na zapewnienie mobilności urządzenia. W przypadku małych i średnich powierzchni zastępują one prowadzone automaty szorująco–zbierające, kiedy wymagana jest maszyna sprzątająca o dużej wydajności –posadzka musi zostać umyta w możliwie najkrótszym czasie.
Automaty szorująco-zbierające z operatorem to urządzenia o szerokości roboczej od 50 do 130 cm, zbiornikach od 70 do 265 L wyposażone we własny napęd.
Wybierane są najczęściej przez naszych klientów do utrzymywania czystości posadzek na terenie magazynów, hal produkcyjnych, centów sportowych, lotnisk i obiektów transportu publicznego, marketów i centrów handlowych.
Poza doborem odpowiednich parametrów automatu szorująco – zbierającego do wymagań środowiska pracy, drugą istotną kwestią jest wybór właściwego materiału eksploatacyjnego (szczotki lub pada), dzięki któremu dany rodzaj posadzki zostanie wyczyszczony z występujących na niej zabrudzeń.
Systemy czyszczące, w które wyposażone zostały automaty szorujące VIPER dostosowane są do różnych rodzajów podłóg i zanieczyszczeń. Wyróżniamy dwa systemy szorujące:
– tarczowy (ze szczotką lub padem) zapewnia wysoką skuteczność czyszczenia z uwagi na większą powierzchnię kontaktu i większy docisk elementu szorującego do mytej posadzki,
– cylindryczny (tylko szczotka) – jest używany głównie tam, gdzie wymagane jest zamiatanie połączone z szorowaniem. System ten poza szczotką wyposażony został w mały zasobnik do zbierania drobnych kamyczków.
Rodzaje szczotek i padów znajdziecie Państwo na naszych stronach internetowych poświęconym akcesoriom do maszyn sprzątających pod adresem:
SZCZOTKI, PADY
Kluczowy wpływ na proces czyszczenia poza parametrami maszyny do mycia podłóg oraz odpowiednio dobrą szczotką czy padem ma preparat myjący, który nie powinien uszkodzić warstwy zabezpieczającej posadzki, a jedocześnie umożliwić gruntowne doczyszczenie powierzchni ze starych zabrudzeń, zapewnić bieżące mycie oraz jej konserwację na lata.
Rodzaje preparatów myjących do użycia maszynowego znajdziecie Państwo na naszych stronach internetowych poświęconych detergentom do maszyn czyszczących:
DETERGENTY