Ulpa.com.pl

KONTAKT

napisz

info@ulpa.com.pl

Odkurzacz do lakierni proszkowej. Jaki model wybrać do lakiernictwa ?

Do utrzymania czystości w lakierniach proszkowych niezbędny jest odpowiedni, bezpieczny odkurzacz przemysłowy. Ze względu na fakt, iż unoszący się pył z farb i lakierów może tworzyć z powietrzem mieszaninę wybuchową, odkurzacz do lakierni proszkowej powinien być w wykonaniu Ex, czyli posiadać certyfikat do pracy w pyłowych strefach zagrożenia wybuchem ATEX 22 lub 21. Urządzenia tego typu mają taką samą zasadę działania oraz cechy jak standardowe odkurzacze przemysłowe. Są dostępne z dużymi lub mniejszymi zbiornikami, mogą być zasilane jednofazowo, trójfazowo lub pneumatycznie. Odkurzacz do lakiernictwa musi być natomiast wyposażony w odpowiedni filtr główny, a także w filtry zabezpieczające turbinę ssącą przed zapyleniem w wyniku zassanego do chłodzenia powietrza zanieczyszczonego pyłem. 

Co odkurzamy w lakierni proszkowej?

Na terenie lakierni proszkowej odkurzane są głównie ściany  i posadzki w kabinach lakierniczych oraz w innych obszarach, gdzie znajdują się pyły pochodzące z farb i lakierów. Przy zastosowaniu odpowiednich akcesoriów można odkurzać również konstrukcje, maszyny i urządzenia.

Odpowiednia filtracja jaką powinien posiadać odkurzacz do lakierni

Odkurzacz do farb proszkowych powinien być wyposażony w odpowiedni filtr główny – min. klasy M. Oznacza to, że urządzenie zatrzymywać będzie minimum 99,9% pyłu, który zostanie odessany. Maksymalnie 0,1% pyłu trafi z powrotem do otoczenia. Najmniejsze odkurzacze lakiernicze wykorzystują standardowe worki na zbierany materiał. Za to bardziej zaawansowane modele odkurzaczy antywybuchowych pracują bezworkowo i są wyposażone w ręczne otrząsacze filtra głównego lub w pneumatyczne systemy czyszczenia filtrów (jeśli pracują w trybie ciągłym i zbierają bardzo duże ilości pyłu).

Jaki odkurzacz do lakierni proszkowej wybrać?

Aby dobrać odpowiedni dla naszego środowiska pracy odkurzacz do zbierania farb proszkowych, w pierwszej kolejności należy ocenić jak długi będzie jego czas pracy. Do pracy okresowej (ok. 3 godzin jednorazowo) zalecamy modele zasilane jednofazowo (230V), natomiast w przypadku pracy ciągłej / długotrwałej – jednostki z zasilaniem trójfazowym (400V) lub pneumatycznym (na sprężone powietrze). Kolejno należy  dopasować pojemność zbiornika, która będzie odpowiadała ilości zbieranego materiału (w ciągu np. zmiany, dnia lub jednego procesu czyszczenia).  Należy także pamiętać, że jeśli odkurzacz ma pracować z wykorzystaniem długiego węża ssącego lub zbierać bardzo duże ilości farby, musi posiadać odpowiednią do tego moc zapewniającą duży przepływ powietrza.

Podsumowanie, czyli jakie najważniejsze cechy powinien posiadać odkurzacz do lakierni proszkowej:

  • wykonanie Ex – odkurzacz certyfikowany do zbierania pyłu, który może tworzyć mieszaninę wybuchową z powietrzem
  • filtr powietrza min. klasy M oraz otrząsacz umożliwiający cykliczne czyszczenia filtra głównego
  • odpowiednio dobrane: zasilanie dostosowane do pracy okresowej lub ciągłej, moc oraz pojemność zbiornika
  • zestaw akcesoriów przewodzących ładunki elektryczne

Polecane odkurzacze do lakierni proszkowej

1. Podstawowe modele do pracy w strefie ATEX 22 lub bez wyznaczonej strefy
 
2. Odkurzacze do strefy ATEX 21
A63X2.2D T40WPLUS Z21
A63X2.2D T40WPLUS Z21

3. Odkurzacze do pracy długotrwałej lub ciągłej

 
 

Akcesoria do odkurzania na wysokości w strefach ATEX (występujących w lakierniach proszkowych)

 
Do odkurzaczy pracujących w lakierniach proszkowych, poza standardowymi akcesoriami przewodzącymi, oferujemy także specjalistyczne ultralekkie akcesoria do odkurzania na wysokości. Produkty te zostały wykonane z włókna węglowego i idealnie sprawdzają się przy odkurzaniu ścian, sufitów oraz instalacji. 
 
 
Doradztwo techniczne
 
Zapraszamy do kontaktu. Pomagamy dobrać odpowiednie rozwiązanie dopasowane do środowiska pracy i zbieranego materiału. Posiadamy kilkunastoletnie doświadczenie w doborze odkurzaczy przemysłowych.