Ulpa.com.pl

KONTAKT

napisz

info@ulpa.com.pl

Odkurzacz do lakierni proszkowej. Jak wybrać odkurzacz do lakiernictwa ?

Do utrzymania czystości w lakierniach proszkowych niezbędny jest odpowiedni, bezpieczny odkurzacz przemysłowy. Ze względu na fakt, że pył z farb wraz z powietrzem może być potencjalnie wybuchowy, odkurzacz dla lakierni proszkowej powinien być w wykonaniu Ex, czyli posiadać certyfikat do pracy w strefach zagrożenia wybuchem, do pracy z pyłami niebezpiecznymi. Urządzenia tego typu posiadają podobne cechy jak standardowe odkurzacze przemysłowe. Są dostępne z dużymi lub mniejszymi zbiornikami. Mogą być zasilane jednofazowo, trójfazowo lub pneumatycznie. Odkurzacz do lakiernictwa wyposażony jest w odpowiednie filtry dopasowane do rodzaju zbieranego materiału. 

Co odkurzamy w lakierni proszkowej ?

W lakierni proszkowej odkurzane są się posadzki i ściany w kabinach lakierniczych oraz w innych obszarach, gdzie znajdują się pyły z farb. Przy zastosowaniu odpowiednich akcesoriów można odkurzać również konstrukcje, maszyny i urządzenia.

Odpowiednia filtracja w odkurzaczu do lakiernictwa

Odkurzacz do farb proszkowych powinien być wyposażony w odpowiedni filtr główny klasy M. Oznacza to, że urządzenie zatrzyma minimum 99,9% odessanego pyłu. Maksymalnie 0,1% pyłu trafia do otoczenia. Najmniejsze odkurzacze lakiernicze wykorzystują standardowe worki na zbierany materiał. Bardziej zaawansowane modele odkurzaczy antywybuchowych pracują bezworkowo i są wyposażone w ręczny otrząsacz filtra głównego lub w pneumatyczny system czyszczenia filtrów jeśli pracują w trybie ciągłym i zbierają bardzo duże ilości pyłu.

Jak dobrać odkurzacz do lakierni proszkowej ?

Aby dobrać odpowiedni odkurzacz do zbierania farb należy wybrać odpowiednią wielkość zbiornika dopasowaną do ilości zbieranego materiału. Wybrać model zasilany jednofazowo (230V) w przypadku pracy okresowej lub zasilany trójfazowo (400V) lub pneumatycznie w przypadku pracy długotrwałej i ciągłej. Jeśli odkurzacz ma pracować z wykorzystaniem długiego węża ssącego lub zbierać bardzo duże ilości farby proszkowej musi mieć odpowiednio dużą moc.

Podsumowanie, czyli najważniejsze cechy jakie powinien posiadać odkurzacz do lakierni:

  • wykonanie Ex – odkurzacz certyfikowany do zbierania pyłu, który może tworzyć mieszaninę wybuchową z powietrzem
  • odpowiedni filtr klasy M oraz sposób czyszczenia filtra głównego
  • odpowiednie zestaw akcesoriów przewodzących ładunki elektryczne
  • odpowiednio dobrana moc i pojemność zbiornika

Polecane odkurzacze do lakierni proszkowej

1. Podstawowe odkurzacze do lakierni proszkowej, do strefy ATEX 22
 
 
 
2. Odkurzacze do strefy ATEX 21
 
A63X2.2D
T40WPLUS Z21
 
3. Odkurzacz do pracy długotrwałej lub ciągłej
 
A337X1.3D
A63X1.3GD
A546KECOX1.3D
 
4. Odkurzacze pneumatyczne
 
AD36X1
VHC110 Z1 EXA
 
Akcesoria do pracy na wysokości ATEX (przewodzące):
 
Do odkurzaczy dostępne są specjalistyczne ultralekkie akcesoria do odkurzania na wysokości. Idealnie sprawdzają się przy odkurzaniu ścian, sufitów oraz instalacji. 
SpaceVac ATEX
 
Doradztwo techniczne
 
Zapraszamy do kontaktu. Pomagamy dobrać odpowiednie rozwiązanie dopasowane do środowiska pracy i zbieranego materiału. Posiadamy kilkunastoletnie doświadczenie w doborze odkurzaczy przemysłowych.